Večera Gospodnja

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Večera Gospodnja

Počalji od SION taj 2014-06-13, 16:21

Dogodilo se to tokom vekovnog proslavljanje Pashe, veče pre Njegove smrti da je On uspostavio jedan nov značajan zajednički obrok koji mi praktikujemo i do dan danas, i to je najuzvišeniji izraz hrišćanskog slavljenja. To je jedan “čin sled propovedi,” spomen na Gospodnju smrt i vaskrsenje i očekivanje Njegovog budućeg dolaska u slavi.

Pasha je bila najsvetiji praznik u Jevrejskoj religijskoj godini. Proslavljala je poslednji pomor u Egiptu kada su svi prvorođeni Egipćani umrli a Izraelci bili pošteđeni zbog krvi jagnječe kojom su bili poprskani njihovi dovratnici. Jagnje je sled toga bilo ispečeno i pojedeno sa beskvasnim hlebom. Božija zapoved je bila da se kroz generacije koje će doći, ovaj praznik proslavlja. Ovo je zapisano u Drugoj Mojsijevoj 12.

Tokom proslavljanja, Isus i učenici su pevali jedan ili više Halelovih Psalama (Psalmi 111 – 118). Isus, uzimajući u ruke veknu hleba, je dao hvalu Bogu. Dok ga je lomio i davao im da ga, rekao je: “Ovo je moje telo koje se daje za vas.” Na isti način je uzeo čašu, i kada je otpio i dao je njima, pili su iz nje. Rekao je: “Ova čaša je novi savez mojom krvlju koja se proliva za vas; ovo činite za moj spomen.” Završio je slavlje pevanjem himne a zatim su otišli napolje u mrak na Maslinsku goru. Tamo je Isus izdat, kao što je i prorečeno od strane Jude. Sledeći dan bio je raspet.

Izveštaj o Gospodnjoj Večeri se nalazi u Evanđeljima po Mateju 26:26-29, Marku 14:17-25, Luki 22:7-22, i Jovanu 13:21-30. Apostol Pavle je pisao u vezi sa Gospodnjom Večerom, božanskim otkrivenjem u Prvoj Korinćanima 11:23-29. (Zato što Pavle nije bio u Gornjoj sobi kada se to dešavalo.) Pavle je uključio jednu rečenicu koje nema u Evanđeljima: “Stoga ko nedostojno jede hleb ili pije čašu Gospodnju, ogrešiće se o telo i krv Gospodnju. Čovek neka ispituje samoga sebe, i tako neka jede od hleba i neka pije iz čaše; jer ko jede i pije a ne pravi razliku između tela Gospodnjeg i drugog jela, sebi na sud jede i pije” (11:27-29). Možda se pitamo šta to znači da “nedostojno” jedemo hleb i pijemo čašu. To može da znači da prenebregnemo istinsko značenje hleba i čaše, tako što zaboravljamo koliko je neverovatna cena koju je naš Spasitelj platio za naše spasenje. Ili može da znači da dozvolimo da sama ceremonija postane jedan mrtav i formalan ritual, ili da prilazimo Stolu bez da smo ispovedili naš greh. Držeći se Pavlovih uputstava, svako treba da ispituje samog sebe pre nego da jede hleb i pije od čaše kao i da posluša upozorenje.

Druga rečenica koju je napisao Pavle a koja nije uključena u Evanđelja je: “Jer kad god jedete ovaj hleb i pijete ovu čašu, obznanjujete smrt Gospodnju−dok ne dođe” (11:26). Ovo stavlja vremensko ograničenje na ovu ceremoniju – do povratka našeg Gospoda. Iz ovih kratkih izveštaja naučili smo kako je Isus iskoristio dva najslabija elementa kao simbole Svog tela i krvi, i načinio ih da budu spomen na Njegovu smrt. To nije bio spomenik od klesanog mermera ili livenog bakra, već od hleba i vina.

On objavljuje da taj hleb govori o Njegovom telu koje će biti slomljeno – nije bilo slomljene kosti, ali je Njegovo telo bilo toliko slomljeno da Ga je bilo teško prepoznati (Psalam 22:12-17, Isaija 53:4-7). Vino govori o Njegovoj krvi, ukazujući na užasnu smrt koju će uskoro iskusiti. On, savršeni Sin Božiji, je postao ispunjenje bezbrojnih Starozavetnih proročanstava koja se odnose na Otkupitelja. (Prva Mojsijeva 3:15, Psalam 22, Isaija 53, itd.) Kada je rekao: “Ovo činite meni za spomen,” je ukazivalo na ceremoniju koju treba činiti u buduće. Ukazivalo je isto tako na to da Pasha, koja je zahtevala smrt jagnjeta i očekivala dolazak Jagnjeta Božijeg koji će uzeti grehe sveta, je sad izlišna. Novi zavet, je započeo onda kada je Hrist, Pashalno Jagnje (Prva Korinćanima 5:7), žrtvovan (Jevrejima 8:8-13). Žrtveni sistem više nije bio potreban(Jevrejima 9:25-28).
SION
Admin

Broj poruka : 1226
Datum upisa : 14.11.2013

Pogledaj profil korisnika http://www.youtube.com/channel/UC-_qo5qnRAEIQQH7lamfKzw

Nazad na vrh Ići dole

Re: Večera Gospodnja

Počalji od SION taj 2014-06-13, 16:22

„Čaša blagoslova koju blagosiljamo nije li zajednica krvi Hristove?
Hleb koji lomimo nije li zajednica tela Hristovog?”

(1.Korinćanima 10:16)

Golgota je centralna tema hrišćanstva. Na tom brdu izvan Jerusalima desio se najveći zločin u istoriji čovečanstva kada su ljudi grešnici razapeli Isusa Hrista na drveni krst. Golgota je bila mesto gde je Isus umro. Svet u kome živimo je pun raznih nepravdi, ali najveća nepravda u istoriji čovečanstva dogodila se upravo na Golgoti! Isus je živeo savršeno svetim i pravednim životom čineći dobro i isceljujući sve je koje je đavo nadvladao, ali zbog zavisti visokih religioznih zvaničnika tadašnjeg vremena, narod je bio podgovoren da Ga lažno optuži i osudi na smrt. Bio je predat u ruke ljudi grešnika koji su ga prikovali na krst. Ljudski greh je u celom tom događaju doživeo svoj vrhunac i proslavio svoju najveću pobedu!

Međutim, sve to je bio deo Božijeg čudesnog plana spasenja čovečanstva po kojem će svima nama koji verujemo biti omogućeno oslobođenje od krivice greha i dar večnog života. Božija pravednost i svetost zahteva da greh bude kažnjen zato što je plata za greh smrt (Rim.6:23). Mi smo našim gresima zaslužili večnu smrt i Božiji gnjev, ali Bog nas je toliko voleo da je dao svog Sina za nas da nijedan koji u Njega veruje ne pogine, nego ima život večni! (Jovan 3:16). Iako je Golgota strašno mesto gde se pokazala najstravičnija gadost ljudskih greha, to je takođe mesto odakle se savršeno otkriva Božija ljubav prema nama grešnicima.

Danas postoje velike banke i fondovi preko kojih se izvršavaju transakcije ogromnih količina novca, ali na Golgoti je izvršena najveća transakcija svih vremena zato što je tamo Isus svojom smrću isplatio dug svih ljudskih greha Bogu.

Golgota upečatljivo otkriva savršenu ravnotežu Božijeg karaktera. Na Golgoti vrlo jasno vidimo Božiju svetost i pravednost sa jedne strane, i Njegovu beskonačnu milost i ljubav sa druge strane. Božije netolerisanje greha i Njegova mržnja prema grehu bila je savršeno iskaljena u torturi i agoniji kroz koju je Isus Hrist prošao u poslednjim satima svog života. Bog nije poštedio svog Sina iako ga je savršeno voleo, nego ga je predao na smrt zbog svih nas (Rim.8:32). Golgota je najubedljiviji dokaz da je Bog uvek na našoj strani protiv Sotone i njegovih demona. To naravno ne znači da će nas Bog podržavati u našoj neposlušnosti Njemu, nego da će nam pomoći u našoj želji da se borimo protiv Sotone i greha koje nam on nudi.

Kada razmišljamo o Večeri Gospodnjoj, onda prvenstveno mislimo na Hristovu zapovest da lomimo hleb i pijemo iz čaše sećajući se Njegove smrti! On je rekao da to činimo Njemu za spomen (Luka 22:19). Mi smo jako zaboravni ljudi. Petar piše u svojoj poslanici da neće postati lenj da konstantno opominje vernike na istine koje su im već poznate i u kojima su utvrđeni (2.Pet.1:12). Ja verujem da je svakom verniku poznato da je Isus umro i prolio svoju krv zbog naših greha. Međutim, u velikoj smo opasnosti da nam to postane samo jedna istrcana istina, bez da iznova i iznova dobijamo sveže otkrivenje cene koju je Isus platio zbog nas. Zato Gospod želi da se opominjemo Njegove smrti kroz obed Večere Gospodnje.

Večerom Gospodnjom hrišćani obznanjuju Hristovu smrt i oni će to činiti sve do Njegovog ponovnog dolaska(1.Kor.11:26). Mi obznanjujemo da Isus nije umro kao kriminalac, već da je umro zbog naših greha (1.Kor.15:3). Obznanjujemo da On nije bespomoćan Isus koji visi na krstu, nego da je umro i vaskrsao da bi ovladao živima i mrtvima (Rim.14:9). Takođe, obznanjujemo da je umro da bi mi sa Njim živeli (1.Sol.5:10). Isto tako, kroz obed Večere Gospodnje obznanjujemo da smo i mi umrli svetu, grehu, našoj volji i željama i da više ne živimo sebi, nego Onome koji je za nas umro i vaskrsao (2.Kor.5:15). Obznanjujemo da je On izneo naše grehe na drvo, da bismo mi umrli grehu i živeli za pravdu (1.Pet.2:24).

Hleb je simbol Hristovog fizičkog tela koje je bilo slomljeno na krstu radi nas, kao i simbol jedinstva i nedeljivosti Hristovog duhovnog tela koje je Njegova Crkva! Vino je simbol Njegove krvi novog zaveta koja se prolila zbog nas. Dakle, učešće u večeri Gospodnjoj mogu imati samo oni koji su ušli u taj novi zavet sa Bogom na osnovu Hristove prolivene krvi, koji su javno ispovedili svoju veru u Hrista krštenjem u vodi, koji su odlučili da umru sebi i žive Hristu i koji žele da imaju zajednicu i jedinstvo sa svim udovima Hristovog tela.

Apostol Pavle govori da je moguće “nedostojno” jesti hleb i piti iz čaše. To se dešava kada čovek ne ispituje sebe, nego hladnokrvno i bezbrižno pristupa trpezi Gospodnjoj koja je za njega postala samo religiozni ritual, a ne živa stvarnost.

Šta znači nedostojno jesti i piti? To naravno ne znači da treba da budeš savršeno bezgrešan da bi mogao učestvovati u Večeri Gospodnjoj. Možda imaš borbu sa nekim grehom, ali ga mrziš i tražiš pobedu i znaš da je tvoja odluka i najveća želja da služiš Hristu i da živiš Njemu. Takvo stanje nije prepreka za učestvovanje u Večeri Gospodnjoj.
Sa druge strane, vernik koji svesno živi u nekom grehu koji ne ispoveda Bogu, a učestvuje u Večeri Gospodnjoj, on nedostojno jede i pije - odnosno jede i pije sebi sud. Na primer, vernici koji svesno preziru nanovo rođenu Božiju decu iz drugih denominacija i crkava, i koji ne žele da imaju zajednicu sa svim udovima Hristovog tela uopšte ne razumeju suštinu Večere Gospodnje. Apostol Pavle se pita: “Hleb koji lomimo nije li zajednica tela Hristovog?” Kada uzimaš hleb ti ustvari svedočiš da smo “jedan hleb, jedno telo MNOGI; jer svi u jednom hlebu imamo zajednicu.” (1.Kor.10:16,17). Dakle, nema dileme da jedeš i piješ sebi sud ako uzimaš učešće u večeri Gospodnjoj, a svesno klevetaš i ogovaraš braću i sestre i ne želiš da imaš zajednicu sa njima. Pavle je rekao Korinćanima da su upravo zbog toga mnogi slabi i bolesni (1.Kor.11:30). Mnoge fizičke bolesti su rezultat nedostojnog pristupanja Večeri Gospodnjoj.

Neka nam Bog pomogne da ispitujemo sebe i da konstantno dobijamo sveže otkrivenje Hristove ljubavi prema nama.

On je osiromašio da bi mi postali bogati.
On je poneo naše bolesti, da bi mi bili isceljeni.
On je bio uhvaćen i osuđen, da bi mi bili oslobođeni i pomilovani!
On je bio izložen neviđenoj sramoti i preziru, da bi mi mogli postati sudeonici Njegove slave.

On je bio krunisan trnovnim vencem, da bi mi mogli biti krunisani vencem života.
On je bio svučen u donji veš, da bi mi mogli biti obučeni u Njegove haljine.
On je bio proklet, da bi mi mogli biti blagosloveni.
On je bio metnut među zločince da bi mi mogli biti postavljeni među svim svetima na nebesima.

On je bio učinjen grehom, da bi mi postali pravednici.
On je bio odbačen od Boga, da bi mi mogli biti prihvaćeni!
On je umro našom smrću, da bi mi mogli živeti Njegovim životom!
SION
Admin

Pogledaj profil korisnika http://www.youtube.com/channel/UC-_qo5qnRAEIQQH7lamfKzw

Nazad na vrh Ići dole

Gospodnja Vecera

Počalji od kainos taj 2014-10-22, 10:29

Nego SION i Lavicu uzimate li vi kruh i vino...ako da kakav kruh i vino?
kainos

Broj poruka : 35
Datum upisa : 05.12.2013

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lavić taj 2014-10-22, 13:01

kainos ::Nego SION i Lavicu uzimate li vi kruh i vino...ako da kakav kruh i vino?

Ja ne uzimam dok pop ne okadi i čekam dok iz čipsa počne kapljati krv što znači da je hleb postao telo i kad napuni za gutljaj u čašu onda< popijem tu krv.
Piješ li ti krv ili vino?
Adventisti čine spomen i uzimaju i ja činim spomen u dve verske zajednice i uzimam hleb i vino kao sliku tela Hristovog koje se za nas razlomi.
Beskvasni hleb i vino ili na drugom mestu umesto vina gršćani sok.
Piše da ko ne jede telo i ne pije krv nema život u sebi.

lavić

Broj poruka : 735
Datum upisa : 31.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2014-10-22, 14:31

kainos ::Nego SION i Lavicu uzimate li vi kruh i vino...ako da kakav kruh i vino?

Umesim hleb bez kvasca i kupim crno vino, i onda sa jednim bratom to popijem i pojedem na slavu Gospodu. Obično to radim za Pashu.

(Pošto je tema već bila otvorena, fuzionisao sam je sa Kainosovom temom).
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lavić taj 2014-10-22, 20:45

SION ::

Umesim hleb bez kvasca i kupim crno vino, i onda sa jednim bratom to popijem i pojedem na slavu Gospodu. Obično to radim za Pashu.

(Pošto je tema već bila otvorena, fuzionisao sam je sa Kainosovom temom).

Da li je bolje uzeti FLAŠU ili BALONČE razlika je u količini flaša je obično samo litru a baloni od tri do 30 litara i pogodniji je za pričest jer neće zafaliti.
Apostol reče da nejedemo na osudu niti pijemo a ako ne razlikujemo da to nije za napuniti trbuh i napiti se onda sud sebi jedemo.
Kainos najverovatnije pije grožđani sok,on će to reći.

lavić

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2014-10-22, 21:49

lavić ::Da li je bolje uzeti FLAŠU ili BALONČE razlika je u količini flaša je obično samo litru a baloni od tri do 30 litara i pogodniji je za pričest jer neće zafaliti.

Pa ja sam probao da pravim vino, ali nije išlo.

lavić ::Apostol reče da nejedemo na osudu niti pijemo a ako ne razlikujemo da to nije za napuniti trbuh i napiti se onda sud sebi jedemo.

To se uzme malo radi spomena na smrt našeg Gospoda.
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kainos taj 2014-10-22, 22:13

Ma sad je aktualna tema na mom forumu Vino u Kani Galilejskoj...jer sigurno postoji ljudi koji su sebi rekli ni kap alkohola...i sad se ti ljudi obrate i onda im kad se priblizi djakon sa onim casicama udari u nos i u glavu alkohol....a oni su sebi obecali...drugo kvasac je simbol grijeha...ako je beskvasni kruh onda je i vino takvo....

Isto sam rekao slapu da katolici ne uzimaju vino i krse tako Bozju zapovijed...a on rece da ja pojma nemam...da uzimaju i kod njih..a to uzaimaju oni neokatekumeni koji se sastaje u prostorijama ali ne i velika vecina vjernika u crkvi...ostalo mozete procitati tamo....
kainos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2014-10-22, 22:39

kainos ::jer sigurno postoji ljudi koji su sebi rekli ni kap alkohola...i sad se ti ljudi obrate i onda im  kad se priblizi djakon sa onim casicama udari u nos i u glavu alkohol....a oni su sebi obecali...

Zanči bitno je šta su sebi obećali, a ne ono što Bog traži?
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kainos taj 2014-10-22, 23:15

Bog sigurno nije obecao alkohol...sto ako covjek ne podnosi kap ili ne smije zbog bolessti....sto je vama....grozdjani sok je neprevrelo vino...
kainos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2014-10-22, 23:29

kainos ::Bog sigurno nije obecao alkohol..

Nije obećao nego je zapovedio učenicima da piju vino koje je simbol krvi Njegove.

kainos ::
.sto ako covjek ne podnosi kap ili ne smije zbog bolessti....sto je vama....grozdjani sok je neprevrelo vino...

Ima da pije ništa ne sme da stoji između njega i Gospoda, pogotovu ne tako banalne stvari. Sok od grožđa je sok od grožđa, a Gospod je zapovedio da se pije vino.
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kainos taj 2014-10-22, 23:43

Značenje riječi „oinos.“ Što se tiče pretpostavke da grčka riječ za vino označava samo alkoholno vino već je bilo riječi. Dovoljno je napomenuti da postoje brojni primjeri kako od kršćanskih autora tako i od nekršćanskih koji kažu da „oinos“ može označavati i prevrelo i neprevrelo vino. Može se kazati da je „oinos“ termin koji uključuje sve vrste vina, bilo prevrelog bilo neprevrelog.

Jedan dio mog velikog posta sa jedne teme....
kainos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2014-10-23, 00:01

kainos ::Značenje riječi „oinos.“ Što se tiče pretpostavke da grčka riječ za vino označava samo alkoholno vino već je bilo riječi. Dovoljno je napomenuti da postoje brojni primjeri kako od kršćanskih autora tako i od nekršćanskih koji kažu da „oinos“ može označavati i prevrelo i neprevrelo vino. Može se kazati da je „oinos“ termin koji uključuje sve vrste vina, bilo prevrelog bilo neprevrelog.

Jedan dio mog velikog posta sa jedne teme....

Nigde u Bibliji nema grožđanog soka već samo vino i to ono koje opija! To što je neko lečeni alkoholočar pa mu sad i kap smeta pa počne da relativizuje i uopštava pojmove nije naš problem. Biblija zabranjuje alkoholizam, a ne konzumaciju.
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lavić taj 2014-10-23, 16:33

Kainose, temu ne čini velikom kvantitet već kvalitet sadržaja.
Ovde ćemo rešiti tu dilemu ako je neko ima bez mnogo piskaranja.
Vino se koristilo uglavnom za dve stvari:
1.Svadbe
2.Konzumaciju kao deo ishrane

U SZ čitamo da se vino u velikim količinama pilo i Bog je to ukoravao i nazivao to stanje lošim a vino podsmevačem.
Zašto je vino podsmevač?
Nije vino krivo ničemu već će ono u većoj količini od čoveka načiniti smešnu figuru i veoma poniziti istog.
Bog ne želi da čovek bude ponižen već svet i zato vino kao deo ishrane je poželjno a to nije litra ili čaša već koji gutljaj i to je to ali ne svaki dan.

Vino sadrži mnogo korisnih elemenata zato nije za odbacivanje jer ga je Bog dao.Pila su se i ŽESTOKA PIĆA i to su vernici radili evo primer:

14:24 Ako bi ti put bio dalek, te ne bi mogao odneti zato što je daleko od tebe mesto, koje izabere Gospod Bog tvoj da onde namesti ime svoje, kad te Gospod Bog tvoj blagoslovi,
14:25 Onda učini u novac, i uzevši u ruku svoju otidi u mesto koje izabere Gospod Bog tvoj,
14:26 I za te novce uzmi šta zaželi duša tvoja, goveda ovaca, vina ili drugog jakog pića, i šta god bi zaželela duša tvoja, pa jedi onde pred Gospodom Bogom svojim, i veseli se ti i dom tvoj.

Negde je prevedeno silovita pića kao rakija.Bog nije zabranio konzumaciju ali na da bi čovek bio zavisnik ili pijanica koji nezna šta radi to je greh.
Ista stvar je i sa vinom,Bog je dao vino da se pije (osim NAZIREJA to je zavet i nešto posebno) ta reč u istom izrazu se koristi i na SVADBI i kod večere Gospodnje a sve ostalo su špekulacije.

Da čujemo sad nešto o VINU na svadbi u Kani:

2:9 A kad okusi kum od vina koje je postalo od vode, i ne znaše otkuda je (a sluge znahu koje su zahvatile vodu), zovnu kum ženika,
2:10 I reče mu: Svaki čovek najpre dobro vino iznosi, a kad se opiju onda rđavije; a ti si čuvao dobro vino dosle.

Da li čujemo gore kako se od dobrog vina OPIJA?
Znate li nekog da se opijo od grođžanog soka?
Ja pijem taj sok od sveže isceđenog soka i stoji u zamrzivaču te se vani iz plastičnih boca i odmrzava ono što će se popiti tog ili sledećeg dana jer ako stoji 3-4 dana ono ima vrenje i alkohol.
Te priče kako Jevreji imaju recept da se sok ne pretvori u vino koje ima alkohol su izmišljotine.

Eto, onaj domaćih iz gornje priče nije znao za taj recept kao ni ostali Jevreji pa se OPIJALI a pagani znaju ali neće da otkriju recept Wink
Znači, pije se VINO što u svom izrazu i govori da je to vrenje od isceđenog grođža. Ne može se porediti vino sa hlebom po primeru hleb nije smeo imati kvasac pa ni vino nesme imati vrenje,to nigde ne piše niti simboliše istu stvar.
U brašno se trebao staviti kvasac da bi testo naraslo jer bez kvasca ostaje nisko i ne buja što predstavlja poniznost a kvasac je slika ponosa i greha zato je to SAMO u slučaju praznika bilo zabranjeno koristiti dok su ostalim danima slododno koristili.

lavić

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu