Dan od odmora (Shabbat)

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Dan od odmora (Shabbat)

Počalji od Gorštak taj 2013-12-22, 17:32

Hebrejski - Shabbat - שַׁבָּת

Reč "Šabbāt" ili "Subota" u Svetom Pismu označava sedmi dan svečanog odmora, dan uzdržavanja od sekularnih poslova koji se obavljaju u toku ostalih šest dana radne sedmice.

Bog se odmarao u subotu. Sedmoga dana Bog "počinu i odmori se" (2. Mojs. 31,17) , ali se ipak nije odmarao zato što Mu je to bilo neophodno (Isaija 40,28)
Glagol "počinuti", šabat, doslovno znači, prestati sa poslom ili aktivnošću. Božji odmor nije bio rezultat ni iscrpljenosti ni umora, već prestanak s ranijim poslom.

Bog se odmarao jer je i od ljudi očekivao da se odmaraju. On je ljudskim bićima dao primer koji su trebali slediti (2.Mojs. 20,11)
Gorštak

Broj poruka : 6
Datum upisa : 14.11.2013

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Dan od odmora (Shabbat)

Počalji od SION taj 2013-12-22, 22:22

Shabbat je dan od odmora i 4 Božija zapovest. Prema biblijskom kalendaru on počinje u petak zalaskom sunca i završava se u subotu zalaskom sunca. Taj dan ne bi trebali da radimo već da se malo više posvetimo Bogu i svojim bližnjima.

NIŠTA MANJE NIŠTA VIŠE
SION
Admin

Broj poruka : 1226

Pogledaj profil korisnika http://www.youtube.com/channel/UC-_qo5qnRAEIQQH7lamfKzw

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od piramida4 taj 2013-12-23, 09:14

Prvi post je tendenciozno preveden.
KRIVO preveden!
---------------------

Izlazak 20,8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
Izlazak 20,9 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
Izlazak 20,10 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
Izlazak 20,11 Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

------------------------

Da li su to nebitne promjene?

piramida4

Broj poruka : 140
Datum upisa : 04.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ispravka taj 2013-12-23, 12:33

bOG JE PODAO DRUGI ODMOR PEDESETNICU. jedini odmor koji novozavetna crkva može primiti za večni počinak. dnevni odmor je čist ljudski izbor može a ne mora.

ispravka

Broj poruka : 295

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gamalilo taj 2013-12-23, 13:35

Gorštak ::

Hebrejski - Shabbat - שַׁבָּת

Reč "Šabbāt" ili "Subota" u Svetom Pismu označava sedmi dan svečanog odmora, dan uzdržavanja od sekularnih poslova koji se obavljaju u toku ostalih šest dana radne sedmice.

Bog se odmarao u subotu. Sedmoga dana Bog "počinu i odmori se" (2. Mojs. 31,17) , ali se ipak nije odmarao zato što Mu je to bilo neophodno (Isaija 40,28)
Glagol "počinuti", šabat, doslovno znači, prestati sa poslom ili aktivnošću. Božji odmor nije bio rezultat ni iscrpljenosti ni umora, već prestanak s ranijim poslom.

Bog se odmarao jer je i od ljudi očekivao da se odmaraju. On je ljudskim bićima dao primer koji su trebali slediti (2.Mojs. 20,11)

A šta će se desiti sa Hrišćanima koji ne drže Shabbat - שַׁבָּת (subotu), nego npr. NEDELJU !

I to po pitanju sledeće 3 stvari :

1) NANOVOROĐENJA;
2) KRŠTENJA Svetim Duhom i
3) SPASENJA !

Hvala lepo.

Gamalilo

Broj poruka : 5
Datum upisa : 23.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2013-12-23, 15:51

A šta će se desiti sa Hrišćanima koji ne drže Shabbat - שַׁבָּת (subotu), nego npr. NEDELJU ! ::

Bog zna, ja ne. Držanje prvog dana nema nikakvog uporišta u Bibliji. Držanje Shabbata je ČETVRTA BOŽIJA zapovest i mislim da to ne bi trebalo niti smelo da se to dovodi u pitanje.

1) NANOVOROĐENJA; 2) KRŠTENJA Svetim Duhom i 3) SPASENJA ! ::

Četvrta zapovest je ista kao i ostalih devet i nema tu razlike. Takođe držanje Shabbata nije uslov spasenja jer smo spašeni blagodaću našeg Gospoda, a ne držanjem zakona. Mislim da trebamo držati tu zapovest ali ne da od nje pravim neko idolopoklonstvo i da nam to bude srž naše teologije kao što to rade odrećene crkve.

SION
Admin

Pogledaj profil korisnika http://www.youtube.com/channel/UC-_qo5qnRAEIQQH7lamfKzw

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2013-12-23, 15:53

bOG JE PODAO DRUGI ODMOR PEDESETNICU. jedini odmor koji novozavetna crkva može primiti za večni počinak. ::

To nema veze sa našom pričom i to su rzličiti pojmovi. Shabbat nije večni počinak već dan od odmora.
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2013-12-23, 17:12

piramida4 ::Prvi post je tendenciozno preveden.
KRIVO preveden!
---------------------

Izlazak 20,8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
Izlazak 20,9 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
Izlazak 20,10 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
Izlazak 20,11 Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

------------------------

Da li su to nebitne promjene?

Loš je i jedan i drugi prevod, piše subota, a ne shabbat! Subota nije isto što i shabbat!
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gamalilo taj 2013-12-23, 18:41

A šta će se desiti sa Hrišćanima koji ne drže Shabbat - שַׁבָּת (subotu), nego npr. NEDELJU !
SION ::

Bog zna, ja ne. Držanje prvog dana nema nikakvog uporišta u Bibliji. Držanje Shabbata je ČETVRTA BOŽIJA zapovest i mislim da to ne bi trebalo niti smelo da se to dovodi u pitanje.

Da li znaš šta znači u mom postu reč npr.

Hvala

Četvrta zapovest je ista kao i ostalih devet i nema tu razlike. Takođe držanje Shabbata nije uslov spasenja jer smo spašeni blagodaću našeg Gospoda, a ne držanjem zakona. Mislim da trebamo držati tu zapovest ali ne da od nje pravim neko idolopoklonstvo i da nam to bude srž naše teologije kao što to rade odrećene crkve.

A kome je dat DEKALOG (10 Zapovesti !) !?
Hvala

Ako držanje židovskoh Shabbata, NIJE USLOV SPASENJA, kako ti navodiš - Da li je uslov spasenja OSTALIH 9 Zapovesti !?

Pozdrav

Gamalilo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gamalilo taj 2013-12-23, 18:48

SION ::Shabbat je dan od odmora i 4 Božija zapovest. Prema biblijskom kalendaru on počinje u petak zalaskom sunca i završava se u subotu zalaskom sunca. Taj dan ne bi trebali da radimo već da se malo više posvetimo Bogu i svojim bližnjima.

NIŠTA MANJE NIŠTA VIŠE

A da li je on (Shabbat) jednako obavezan i za Židove i za Hrišćane !?

Hvala

Gamalilo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2013-12-23, 21:04

Da li znaš šta znači u mom postu reč npr. ::

Svejedno i na primer ne znam.

A kome je dat DEKALOG (10 Zapovesti !) !? ::

Celom čovečanstvu.

Ako držanje židovskoh Shabbata, NIJE USLOV SPASENJA, kako ti navodiš - Da li je uslov spasenja OSTALIH 9 Zapovesti !? ::

Shabbat nije jevrejski već Božiji! Uslov spasenja je vera, zakonom se ne možemo spasiti.

A da li je on (Shabbat) jednako obavezan i za Židove i za Hrišćane !? ::

Obavezan je za sve koji hoće da žive po Božijim zakonima.
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gamalilo taj 2013-12-24, 09:04

Svejedno i na primer ne znam.

Upravo tako.
Ja sam rekao NA PRIMER (koji drže nedelju, a ne potencirao nedelju)....

Celom čovečanstvu.

Shabbat nije jevrejski već Božiji! Uslov spasenja je vera, zakonom se ne možemo spasiti.

Obavezan je za sve koji hoće da žive po Božijim zakonima.

E sada mislim da bi trebali sa REČI (mišljenja, mudrovanja, crkvene teologije...) da pređemo na DELA ( Biblijske stihove)

- Gde piše u Bibliji da je SUBOTA data celom čovečanstvu, a ne Židovima (Mojsijevim) ?

- Gde piše u Bibliji da je SUBOTA obavezna za svetkovanje Hrišćanima, kada je uu pitanju njihovo SPASENJE, NANOVOROĐENJE, KRŠTENJE Svetim Duhom,.... ?

- Šta će se desiti sa Hrišćaninom koji drži 2 Hristove zapovesti (Matej 22,37 A on mu reče: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim.
Matej 22,38 To je najveća i prva zapovijed.
Matej 22,39 Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga.
Matej 22,40 O tim dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci.) !?
............
Hvala

Gamalilo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ispravka taj 2013-12-24, 10:56

To nema veze sa našom pričom i to su rzličiti pojmovi. Shabbat nije večni počinak već dan od odmora.
ne,radi se o odmoru i to večnom. nedelja može a ne mora. ponedeljak isto. sub ota isto. bilo koji dan,ili niti jedan. neko razlikuje dan od dana neko ne piše u rimljanima 14. i sve je još uvek u redu. ali večni odmor pedesetnica je obavezujući. jevrejima4.,ko god odocni ući u taj pokoj ne može ući u nebo jer je taj pokoj nebo. onaj dan kad čuješ ovaj glas kaže pavle i ne budeš neveran ovom obećanju ulaziš u večni pokoj u nebo u taj pokoj kao i Bog od svojih dela.
tako da je ovaj pokoj striktno povezan sa starozavetnim. u slučlaju da se dnevni šabat preusmeri na ovaj večni dolazi do ozbiljnog incidenta kod Boga. zaTO JE KAZANO U JEVREJIMA 4. DA se Bog zakleo da neće ući u večni pokoj ko god ne bi razumeo ovo. zbog neverovanja. odocnimo li čemu vera U DNEVNI ŠABAT BIO TO DAN NEDELJA SUBOTA PONEDELJAK PETAK NEBITNO?

ispravka

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2013-12-24, 18:19

- Gde piše u Bibliji da je SUBOTA data celom čovečanstvu, a ne Židovima (Mojsijevim) ? ::

U deset Božijih zapovesti (koje su univerzalne za celo čovečanstvo).

Gde piše u Bibliji da je SUBOTA obavezna za svetkovanje Hrišćanima, kada je uu pitanju njihovo SPASENJE, NANOVOROĐENJE, KRŠTENJE Svetim Duhom,.... ::

Ja sam rekao da držanje zakona (pa i četvrte zapovesti) nas ne može spasiti.

Šta će se desiti sa Hrišćaninom koji drži 2 Hristove zapovesti (Matej 22,37 A on mu reče: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. Matej 22,38 To je najveća i prva zapovijed. Matej 22,39 Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Matej 22,40 O tim dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci.) !? ::

Lepo ti piše na kraju stiha da o te dve zapovesti "visi sav Zakon i Prproci". To je sašetak dekaloga.

SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2013-12-24, 18:22

ne,radi se o odmoru i to večnom. nedelja može a ne mora. ponedeljak isto. sub ota isto. bilo koji dan,ili niti jedan. neko razlikuje dan od dana neko ne piše u rimljanima 14. i sve je još uvek u redu. ali večni odmor pedesetnica je obavezujući. jevrejima4.,ko god odocni ući u taj pokoj ne može ući u nebo jer je taj pokoj nebo. onaj dan kad čuješ ovaj glas kaže pavle i ne budeš neveran ovom obećanju ulaziš u večni pokoj u nebo u taj pokoj kao i Bog od svojih dela. tako da je ovaj pokoj striktno povezan sa starozavetnim. u slučlaju da se dnevni šabat preusmeri na ovaj večni dolazi do ozbiljnog incidenta kod Boga. zaTO JE KAZANO U JEVREJIMA 4. DA se Bog zakleo da neće ući u večni pokoj ko god ne bi razumeo ovo. zbog neverovanja. odocnimo li čemu vera U DNEVNI ŠABAT BIO TO DAN NEDELJA SUBOTA PONEDELJAK PETAK NEBITNO? ::

Shabbat je jedna od zapovesti (dan od odmora), a ti govoriš o drugim stvarima, večni pokoj je savim drugi pojam i ne može se dovoditi u vezu sa četvrtom zapovesti!
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lavić taj 2013-12-31, 22:38

Postoje ljudi koji jednostavno imaju predrasude i spremni su se posvađati sa onim ko im govori da je Božja reč tačna.
Svako ko traži izgovor SVE će učiniti samo da ne bude on kriv pa ako treba i Boga okriviti samo da ne prizna svoje ne znanje.

Bog u postanju kaže da je ODMOR načinio ČOVEKA RADI i da je to vreme BOŽJE. Bog je ispunio to vreme svojim blagoslovom i posvetio odmoru ne da bi Njemu odmor trebao već palom čoveku.
Isus Gospod kaže da je odmor čoveka radi nije radi Boga niti je Jevrejska već BOŽJA tvorevina predata čoveku kao milost.

Isus ne kaže subota Jevrejina radi već radi ČOVEKA. OD Adama do suda traje blagosloven odmor u koji ulaze i odmaraju poslušni kad i Bog odmori. bog nije odmorio u prazniku koji će tek mnogo kasnije dati jer svaki praznik ima svoju svrhu i veze nema sa sedmičnim ili večnim odmorom.

Večni odmor počinje TEK posle Milenijuma. Prvi deo praznika je ispunjen drugi deo nije i biće tek po Isusovom dolasku i oni ispunjeni ali odmor čoveku nije dat kao simbol ili slika već kao stvarni odmor tela. Isusa kad su napali mogao im je reći praznik Duhova vam je odmor ali nije jer ON sam reče koji dan je odmor i kad je i kome dat na početku čoveku.

Ko neće da čuje uvek će zapitkivati a zašto mi to je Jevrejima sve dato mi smo slobodni od zakona Isus je ukinuo a potom ispunio pa onda ipak nije sve ispunio i tako neznaju kud idu ni šta rade.
Ali zato imaju visoko mišljene o sebi sve dok autor reči se ne pojavi.A onda idu Njegove reči i ko će ostati unutra?

Isus kaže ko ostaje samo treba uho za čuti.
Sion pozdrav.

lavić

Broj poruka : 735
Datum upisa : 31.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lavić taj 2013-12-31, 22:56

Bog kaže ODMORE moje čuvajte i onda taj od postanja odmor vraća među poslušne kao i zakon Avraamu kako bi nastavili ono što su drugi ptrekinuli i UVEK se samo ponavljalo i dodavale zapovesti kao pojedinačne tačke radi lakšeg usmerenja jer je narod uvek voleo da gleda dvostrano kako bi izbegao zapovest zato pojašnjenja stizala.

Eto dao je Jevrejima ODMOR i postavo ga ZNAKOM i pagani to nemaju. Tako će reći ko sa Biblijom nije baš u dobrim odnosima.
Bog je STVORIO to vreme sa SVRHOM u postanju a nije ga čuvao vekovima za sebe jer je ČOVEKA RADI ostavio i DAO odmah.

A posle mnogo vremena njegov narod vraća iz ropstva jer su tamo i bili baš zbog kršenja i ne poslušnosti i ponovo im daje odmor da ih okuša a potom iako nisu mnogi držali ponovo im u kamenu naknadno urezuje vreme ODMORA.

Pa zašto će im kad nisu ušli u taj vremenski okvir?
Zato što će POSLUŠNI UĆI a one je pobo u pustinji.
Isus navin ih nije mogao uvesti u odmor jer ne hteše.
Nije ni Mojsije mogao jer ne hteše.
Duh Sveti može ali ponovo samo one koji hoće jer sad Duh svedoči i ko se ogluši o svedočanstvo Duha koji za REČ svedoči.....?

Apostol kaže kad ODMARAJU oni što ulaze u taj odmor ONI ODMARAJU OD POSLOVA SVOJIH KAD I BOG ODMORI OD SVOJIH.
Tako jasno samo treba čitati u postanju kad Bog odmori u to vreme odmaraju i oni što ULAZE U TAJ ODMOR.A instant vera koja leti u nebo pre nevolje i koja nema izučavanje Otkrivenja niti ih zanima reč Božja (zakon) će se uvek ismevati zakonu jer je od Boga dat.

Istovremeno je bio zakon i žrtva a ko nezna smosao oboje onda se igra vere i zavodi narod te svesno ili nesvesno čini uslugu BEZAKONIKU i priprema mu narod za pobunu. Ukinuo je zakon Jevrejima će hteti menjati i hoće a onda će se pokazati kao Bog i oni što lete u nebo kad se pojavi PARUSIJA kliktaće BEZAKONIKU.

I POKLONIĆE mu se možda neki ipak poveruju možda ova pisanja nekome ipak pomognu da u zadnji čas ostane u životu i biće mu žao tad zbog svega što je Isusovim borcima zadavao rane ne videći da ga vade iz ognja.

lavić

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lavić taj 2013-12-31, 23:14

Ali mi verujemo to je dovoljno vikaće no to nije mera, Isus daje meru ko ima ljubavi DRŽAĆE, ne kaže VEROVAĆE već DRŽAĆE.
ŽRTVA nas čisti sve koji prilaze i OSTAVLJAJU loš put.Ko odbaci REČ-ZAKON on ima slobodu grešenja i ko će ga tad očistiti?

Kažu Isus nas je očistio..JESTE ali je rekao I NE GREŠI VIŠE.
Isus nije došao da bude sluga grehu već poslušne da vrati.
Može čovek biti mnogo grešan od kojih sam ja prvi ali prihvatanjem Isusa čist sam i sad mi ne kaže vrati se u greh već ne greši.
Ako odbacimo zakon šta onda očekujemo?

Isus nije ukinuo ništa a ispunio je DVE stvari:
1. Prineo je sebe kao žrtvu za GREH i čisti umesto životinjske žtrtve sve koji ga veruju.
2 On je postao predmet VERE a ne naše telo koje je nosilo znak poslušnosti Bogu kao znak VERE.

Prolećni praznici se ispuniše jer ukazivaše na čistoću-bezgrešnost i žrtvu kao i silazak Duha Svetoga. Ostaju ostali tek da se ispune i SAV zakon stoji kao što Isus reče DOK SE SVE NE ISPUNI dakle NIJE UKINUO. A ako nije ukinuo kako je čoveku uskratio ODMOR?
Isus je rekao IDITE U GORNJU SOBU I MOLITE ZA OBEĆANJE i Duh je sišao i nije im tad doneo VEČNI ODMOR već DAROVE i KRŠTENJE.

Rođenje je proces.Može čovek imati darove i ne ući u život.
Samo rođen Duhom ulazi jer donosi plod zvani ljubav a ljubav je aktivno stanje što znači ne reč već delo ,,DRŽAĆE ZAPOVESTI MOJE,,
SEĆAJ se dana od odmora, zašto da se SEĆA?
Zato što su generacije pre zaboravile kao i sad pa ih upozorava da se sećaju ko im je dao odmor i kad i zašto te da nemaju drugih bogova niti drugih dana niti praznika.
Kad se SVE ispuni tad zakon prestaje i ljubav vlada ni smrti nema više.A to je POSLE MILENIJA.Zadnj koji će prestati su mladine,odmori i senice jer oni nisu sen ni Mesije niti Cara već VREMENA.

lavić

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2014-01-01, 06:27

Shabbat je samo jedna od 10 zapovesti i to je AMEN. Ne bi trebalo imati raspravki i sporenja oko toga.
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gamalilo taj 2014-01-01, 11:37

I malo stihova !
Oni nisu nikada na odmet, a mnogo nam pomažu u razbijanju ljudskih ili crkvenih tumačenja....

Izlazak 31,1
Jahve reče Mojsiju:
Izlazak 31,12
Jahve opet reče Mojsiju:
Izlazak 31,13
"Reci IZRAELCIMA: Subote moje morate održavati, jer subota je znak između mene i vas od naraštaja do naraštaja, da budete svjesni da vas ja, Jahve, posvećujem.
Izlazak 31,14
Držite, dakle, subotu, jer je ona za vas sveta. Tko je oskvrne neka se pogubi; tko bude u njoj radio ikakav posao neka se odstrani iz svoga naroda.
Izlazak 31,15
Šest dana neka se vrše poslovi, ali sedmi dan neka bude dan posvemašnjeg odmora, Jahvi posvećen. Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi.
Izlazak 31,16
Stoga neka IZRAELCI drže subotu - svetkujući je od naraštaja do naraštaja - kao vječni savez.
Izlazak 31,17
Neka je ona znak, zauvijek, između mene i IZRAELACA. Ta Jahve je za šest dana sazdao nebo i zemlju, a sedmoga je dana prestao raditi i odahnuo.
Izlazak 31,18
Kad Jahve svrši svoj razgovor s Mojsijem na Sinajskom brdu, dade mu dvije ploče Svjedočanstva, ploče kamene, ispisane prstom Božjim.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ponovljeni zakon 4,1
"A sada, IZRAELE, poslušaj zakone i uredbe kojima vas učim da biste ih vršili i tako poživjeli te unišli i zaposjeli zemlju koju vam daje Jahve, Bog otaca vaših.
Ponovljeni zakon 4,2
Niti što nadodajite onome što vam zapovijedam niti što od toga oduzimljite; vršite zapovijedi Jahve, Boga svoga, što vam ih dajem.
Ponovljeni zakon 4,8
Koji je to narod tako velik da bi imao zakone i uredbe pravedne kao što je sav ovaj Zakon koji vam ja danas iznosim?
Ponovljeni zakon 4,9
Zato pazi i dobro se čuvaj da ne zaboraviš događaje što si ih svojim očima vidio; neka ti ne iščeznu iz srca ni jednoga dana tvoga života; naprotiv, pouči o njima svoje SINOVE i sinove svojih sinova.
Ponovljeni zakon 4,10
Onog dana kad si stajao na Horebu pred Jahvom, Bogom svojim, Jahve mi je rekao: `Skupi mi narod! Hoću da čuju moje riječi, da me se nauče bojati sve vrijeme što budu živjeli na zemlji te da o njima pouče i svoju djecu.`
Ponovljeni zakon 4,13
Objavio vam je svoj Savez i naložio vam da ga vršiteDESET ZAPOVIJEDI, što ih ispisa na dvije kamene ploče.
Ponovljeni zakon 4,40
Drži njegove zakone i njegove zapovijedi koje ti dajem danas da dobro bude tebi i tvojoj djeci poslije tebe; da dugo poživiš na zemlji koju ti Jahve, Bog tvoj, daje zauvijek.
Ponovljeni zakon 4,41
Tada Mojsije izabra tri grada preko Jordana, na istočnoj strani,
Ponovljeni zakon 4,42
kamo će se moći skloniti ubojica koji nehotice ubije svoga bližnjega a da prije nije imao mržnje prema njemu: da bi, bježeći u koji od ovih gradova, mogao spasiti svoj život.
Ponovljeni zakon 4,43
To su: Bezer u pustinji, u zemlji Mišoru, za Rubenovce; Ramot u Gileadu za Gadovce, i Golan u Bašanu za Manašeovce.
Ponovljeni zakon 4,44
Ovo je Zakon što ga je Mojsije postavio pred IZRAELCE;
Ponovljeni zakon 4,45
ovo su upute, zakoni i uredbe što ih je Mojsije dao IZRAELCIMA kad su izišli iz Egipta,
Ponovljeni zakon 4,46
s one strane Jordana, u dolini nasuprot Bet Peoru, u zemlji amorejskoga kralja Sihona, koji je živio u Hešbonu i koga su potukli Mojsije i Izraelci pošto iziđoše iz Egipta.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. Mojs. 5 !
Ponovljeni zakon 5,1
Mojsije sazva sav Izrael te im reče: "Čuj, Izraele, naredbe i zapovijedi što ih danas izričem u tvoje uši! Naučite ih, držite i vršite.
Ponovljeni zakon 5,2
Jahve, Bog naš, sklopio je s nama Savez na Horebu.
Ponovljeni zakon 5,3
Nije Jahve sklopio taj Savez s našim očevima, nego baš s nama svima koji smo danas ovdje živi.
Ponovljeni zakon 5,4
Licem je u lice Jahve govorio s vama na brdu isred ognja.
Ponovljeni zakon 5,5
Ja sam u ono vrijeme stajao između Jahve i vas da vam objavim Jahvine riječi, jer se vi, u strahu od ognja, niste htjeli peti na brdo. Rekao je:
Ponovljeni zakon 5,6
`Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
Ponovljeni zakon 5,7
Nemoj imati drugih bogova uz mene!
Ponovljeni zakon 5,8
Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.
Ponovljeni zakon 5,9
Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
Ponovljeni zakon 5,10
a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
Ponovljeni zakon 5,11
Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
Ponovljeni zakon 5,12
Dan subotnji obdržavaj i svetkuj, kako ti je naredio Jahve, Bog tvoj.
Ponovljeni zakon 5,13
Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
Ponovljeni zakon 5,14
A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvome. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni vol tvoj, ni magarac tvoj, niti ikakvo živinče tvoje, niti došljak koji je unutar tvojih vrata; tako da mogne otpočinuti i sluga tvoj, i sluškinja tvoja kao i ti.
Ponovljeni zakon 5,15
Sjeti se da si i ti bio rob u zemlji egipatskoj i da te odande izbavio Jahve, Bog tvoj, rukom jakom i ispruženom mišicom. Zato ti je zapovjedio Jahve, Bog tvoj, da držiš dan subotnji.
Ponovljeni zakon 5,16
Poštuj oca svoga i majku svoju, kako ti je Jahve, Bog tvoj, zapovjedio, da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji koju ti Jahve, Bog tvoj, daje.
Ponovljeni zakon 5,17
Ne ubij!
Ponovljeni zakon 5,18
Ne učini preljuba!
Ponovljeni zakon 5,19
Ne ukradi!
Ponovljeni zakon 5,20
Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
Ponovljeni zakon 5,21
Ne poželi žene bližnjega svoga! Ne poželi kuće bližnjega svoga, ni njive njegove, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga.`
Ponovljeni zakon 5,22
Te je riječi na brdu, isred ognja, oblaka i guste tmine, jakim glasom upravio Jahve svemu vašem zboru. Ništa nije dodavao nego ih je ispisao na dvije kamene ploče te ih predao meni.
Ponovljeni zakon 5,23
A onda, kad čuste glas iz tmine, dok je brdo plamtjelo u ognju, k meni pristupiše svi vaši plemenski glavari i vaše starješine
Ponovljeni zakon 5,24
pa rekoše: `Jahve, Bog naš, očitovao nam je, eto, svoju slavu i svoju veličajnost; čuli smo njegov glas isred ognja; danas smo vidjeli da čovjek može ostati na životu iako mu Bog govori.
Ponovljeni zakon 5,25
A sad, zašto da umremo? Ovaj bi nas veliki oganj mogao proždrijeti; budemo li dalje slušali glas Jahve, Boga svoga, mogli bismo umrijeti.
Ponovljeni zakon 5,26
Jer, koji je smrtnik ikad slušao glas Boga živoga kako govori isred ognja - kao mi - i ostao na životu?
Ponovljeni zakon 5,27
Ti se primakni i slušaj sve što će ti reći Jahve, Bog naš. A onda ti nama kaži sve što tebi Jahve, Bog naš, rekne, i mi ćemo to poslušati i izvršiti.`
Ponovljeni zakon 5,28
Jahve je čuo vaše riječi kad ste mi govorili pa mi reče: `Čuo sam riječi što ih je taj narod tebi upravio. Sve što su rekli dobro je.
Ponovljeni zakon 5,29
Kad bi samo njihova srca bila takva da me se uvijek boje i drže sve moje zapovijedi, da tako vazda budu sretni, oni i njihovo potomstvo!
Ponovljeni zakon 5,30
Hajde, reci im: Vratite se u svoje šatore!
Ponovljeni zakon 5,31
A ti ostani ovdje kod mene; kazat ću ti sve zapovijedi, zakone i uredbe kojima ćeš ih poučiti i koje će oni vršiti u zemlji što im je dajem u posjed.`
Ponovljeni zakon 5,32
Pazite, dakle, da radite kako vam je Jahve, Bog vaš, naložio! Ne skrećite ni desno ni lijevo.
Ponovljeni zakon 5,33
Slijedite potpuno put koji vam je Jahve, Bog vaš, označio, da tako uzmognete živjeti, imati sreću i dug život u zemlji koju ćete zaposjesti.

A onda Nehemija samo to i potvrdio.
Kome su date 10 Zapovesti (šta je mogao drugo reći posle svega ovoga):

Nehemija 9,12
Stupom oblaka danju si ih vodio, a noću si stupom ognjenim svijetlio im po putu kojim su hodili.
Nehemija 9,13
Na goru si Sinajsku sišao i s neba im govorio; i dao si im pravedne naredbe, čvrste zakone, zapovijedi izvrsne i uredbe.
Nehemija 9,14
Ti si im objavio svoju svetu subotu, zapovijedi, naredbe i Zakon si im propisao po glasu sluge svoga Mojsija.

PS.
Znam da ovi stihovi, mnogima neće ništa vredeti !
Ali ja ih iznosim, za rad onih kojima ĆE vredeti...

Gamalilo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ispravka taj 2014-01-01, 11:40

Shabbat je jedna od zapovesti (dan od odmora), a ti govoriš o drugim  stvarima, večni pokoj je savim drugi pojam i ne može se dovoditi u vezu sa četvrtom zapovesti!
svakako da ima logike,ali ako uzmeš d aje subota odmor ,onda mora imati svoju svrhu do kraja u spašenju,akos e samo na to osloniš a izgub iš smisao silaska DuHA I KRENJE dUHOM I VODOM ONDA SI SVE IZGUBIO. MNOGI SE UZDAJU U SUBOTU I NE POTRREBUJU VEČNI ODMOR DRUGE VRSTE. ONDA JE TO JAKO BITNO RAZUMETI.
ili možemo imati dva večna odmora? onda bi morali imati i pashu a to znači dve žrtve Hrista plus pashu. ako subota ne označava večni odmor već ličnu odluku da se drži u neraščišćenojs avestri to nije problem,ali akos e nameće kao zvanični dan odmora za večnost onda je to težak problem.

ispravka

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ispravka taj 2014-01-01, 11:43

svaki citat starog zaveta može isto da bude i pokrivalo a jevanđeljem se propoveda carstvo.ako se neko služi konačnim citatima za svrhu carstva onda taj mora da se preispita. svaki citat dakle starog zaveta mora imati podršku novog. jer se novo vino ne ljeva u stare mehove inače oboje propaDNE. POKUŠAJ DA SE SPAŠENJE PRELJEVA U STAROZAVETNI OKVIR DONOSI DA PROPADNE I SMISAO PROROČKI STAROG ZAVETA A I NOVI ZAVETNI SMISAO SPAŠENJA TAKIMA.

ispravka

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Душан taj 2014-01-01, 17:53

Gamalilo ::- Gde piše u Bibliji da je SUBOTA data celom čovečanstvu, a ne Židovima (Mojsijevim) ?

Када Бог прича о празницима, јасно каже:''Ово су празници моји...'' а не ''Ово су празници за Жидове...''
А свако ко поштује Господа Бога славиће његове празнике а не празнике овоземаљских људи.
Душан

Broj poruka : 32
Datum upisa : 27.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ispravka taj 2014-01-01, 23:05

Карађорђе ::
Gamalilo ::- Gde piše u Bibliji da je SUBOTA data celom čovečanstvu, a ne Židovima (Mojsijevim) ?

Када Бог прича о празницима, јасно каже:''Ово су празници моји...'' а не ''Ово су празници за Жидове...''
А свако ко поштује Господа Бога славиће његове празнике а не празнике овоземаљских људи.
svakako da je <Bog obraćajuć se židovima rekao,ovo su praznici moji ali za židove je govoreno njima govori. tako su ispravno praznici Gospodnji a za židove.njima je govoreno.

ispravka

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SION taj 2014-01-02, 01:56

subota ne označava večni odmor već ličnu odluku da se drži u neraščišćenojs avestri to nije problem,ali akos e nameće kao zvanični dan odmora za večnost onda je to težak p ::

Da, upravo o tome govorimo ovde.
SION
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu